ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9015510
*
nr 901 5510
Spegel
Karl Johan, Mahogny, höjd:
Kondition: spricka
Utrop:
2.600 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 juni 2014
kl 20:43:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/6 20:03:22
1
Vinnande bud
25/6 10:54:02
2
450 kr
30/6 17:35:08
3
600 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan mahogny spegel speglar trä
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
Kondition: spricka
nr 901 5510
Spegel
Karl Johan, Mahogny, höjd:
Kondition: spricka
| Utrop: | 2.600 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 juni 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/6 20:03:22 | 1 | Vinnande bud |
| 25/6 10:54:02 | 2 | 450 kr |
| 30/6 17:35:08 | 3 | 600 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan mahogny spegel speglar trä
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



